Evsizlere Barınak Sağlayabilmek İçin Bu Alman Kasabası Etrafa Uyku Kabinleri Yerleştirdi

4 ay önce

Alman şehri Ulm soğuk kış mevsiminde evsiz olan insanlar için son derece enteresan bir çözüm önerisi tanıttı, parklar ve evsizlerin sıklıkla bulunduğu diğer yerlere yerleştirilmiş sıcak uyku kabinleri.

91 0 11
1
1

Uyku kabinlerini kullanan insanlar kayıt olmalarına gerek kalmadan bunları açabiliyorlar ve bu kabinleri içeriden kilitleyebiliyorlar. Kabinlerden bir tanesi açıldığında bir sosyal görevli durumdan haberdar ediliyor.

2
2

Bu sayede sabah olunca kabini ziyaret edip içinde kalan insan bu hizmetlerden yararlanmıyorsa onun evsizler için olan hizmetlere erişimini sağlayabiliyorlar. Bunun dışında bu kabinlerde uyuyan insanlar kabinlerin kullanımını yaygınlaştırabilmek amacıyla tamamen anonim kalıyorlar. Bu kabinleri sağlayan dernek olan Caritas Ulm- Alb- Donau bir sonraki gece için bu kabinlerin her birini temizleyip onarıyor.

3
3

Bu proje aslında iki sene önce bazı teknoloji girişimcilerinin dizayn ettikleri kabinlerle başlamış ve bu senenin Ocak 8’inde Ulm’un bunların en son versiyonunu yerleştirmesiyle başarıya ulaşmış. UlmerNest’in yaratıcılarından bir tanesi olan Florian: “Daha önce aklımıza gelmeyen bazı etkiler gördük, mesela komşuların bu kabinlerde kalan insanlara sabahları sıcak çay getirmesi ve buna benzer şeyler. Ayrıca şehir yetkilileri de projemiz hakkında her zaman oldukça olumlu ve destekleyiciydiler ve bu da bizi yüreklendirdi. Ayrıca şehirde bu uyku kabinleri üzerinde çalışırken insanların (evsizler ve evsiz olmayanlar da) bize gelip teşekkür etmesi gibi bir sürü küçük an yaşadık. Bu da kalbimizi ısıttı,” diyor.

91 0 11

İlk Yorum Senden