Kışın Arabanızın Isınmasını Sağlamak Motora Yararlı Değil Aksine Zararlı!

6 yıl önce

Makine uzmanı ve eski araba yarışçısı olan Stephen Ciatti , kış mevsiminde arabayı ısıtmak gerektiği efsanesini çürüten bilgiler verdi. Ona göre bu arabaya yararlı değil, tam tersine zararlı. İşte ayrıntılar!

87 0 13
1

Fakat arabanızı beş dakika boyunca boşta çalıştırmak, servo direksiyon sıvısı için bir işe yaramaz. Hem de hiç. Direksiyonu kullanmıyorsanız ve pompayı hareket ettirmiyorsanız, servo direksiyon sıvısına bir iş yaptırmıyor olursunuz.”

2

“Eğer aracı (çalıştırdıktan sonra) biraz makul şekilde çabuk sürerseniz, 30 saniye içinde veya bir dakikaya kadar diyelim, yağı ısıtır ve daha hızlı hale getirirsiniz ve bu sayede yağ tam olarak istenildiği şekilde akar. Servo direksiyon pompası kesinlikle biraz gıcırdayacaktır … 

3
Makine uzmanı ve eski araba yarışçısı olan Stephen Ciatti;

Kendisi 26 senedir yanmalı motorlar (benzin gibi, yanan yakıtlardan güç üreten motorlar) ile ilgili çalışmış ve şimdi ABD Illinois’teki Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda yanmalı motor çalışmalarının hepsini birden yönetiyor.<br /> Ciatti arabanızı soğuk havada boşta çalıştırmanın yakıt israfı yapmanın yanında, aynı zamanda motorun çalışmasına yardımcı olan önemli parçaların (yani silindir ve pistonların) yağını çıkardığını dile getiriyor.

4
Peki nasıl oluyor?

Hava soğuk olduğunda benzin daha zor buharlaşır. Araba başlangıçta hava-buhar karışımına daha fazla benzin ekleyerek bu durumu telafi eder Kendisi bu duruma “zengin” çalışma adını veriyor. Yani sorun burada başlıyor.

5
Ciatti şöyle diyor:

“Bu bir sorun oluşturuyor çünkü yakıtın yanmasını sağlamak için aslında yanma odasına daha fazla yakıt koyuyorsunuz ve bunun bir kısmı silindir duvarlarına gidebiliyor. Benzin ciddi bir çözücüdür ve aracınızı bu soğuk koşullarda uzun süre boşta çalıştırırsanız silindir duvarlarını aşındırabilir.”<br /> “Boşta çalıştırmak, motorun sıcaklığını pek yükseltmiyor. Motordaki küçük beyin kutusu, sıcaklık yükselene kadar zengin yakıt karışımını silindirlere göndermeye devam edecek ve kalıcı bir yanma olayı için yeterli buharlaşmanın oluşmasını sağlamaya çalışacaktır.”

87 0 13

İlk Yorum Senden